Soome tõstab pensionile saamise vanust
Kuulasin hommikul Soome Nova raadiost, et Soome tõstis pensionile saamise ea 63 aastalt hoopis 65 aasta peale. Sealne Keskerakonna peaminister Matti Vanhanen põhjendas 2 aastat kauem töötamist isegi praeguse majanduskriisiga. Täiesti lollid, kes tegid endale pensionifondid. Tegelikult tõstetakse vanusepiiri, et ei peaks liiga paljudele maksma.
Ma pole väga täpselt uurinud aga loetu ja kuuldu põhjal arvan, et kõigile makstav pension tuli alles ENSV aegadel. Esimese Eesti Vabariigi ajal oli pension ainult riigiametnike ja -palgaliste võimalus. Seda polnud ka erafirmades töötajatel. Arvestades praeguseid arenguid tööjõu vähenemise ja inimeste kauem elamisega (Eestis on <380 000 pensionäri) võib üsna kindlalt eeldada, et umbes 30 aasta pärast on riiklikult saadav pension kärbunud millekski lastetoetuse laadseks mõttetult väikeseks, mille eest saab ehk kaks pakki mähkmeid (ka vanad inimesed võivad neid vajada).
Nimelt küsiti juba 2001. aasta viimastel päevadel toonaselt peaminister Siim Kallaselt, et kas 300 kroonine lapsetoetus ei ole mõnitav kui näiteks piima andev lehm sai märgatavalt rohkem. Praeguseks ei ole 7 aastat hiljem midagi muutunud ja iga laps on riigile endiselt väärt 300 krooni. Kahjuks ei tea ma hetkel kui palju maksab riik lehma või lamba toetusraha aga ma kavatsen selle välja uurida.
Rõhutan siis veelkord, et Eesti pensionisambad on ainult lollidele, kellele jäetakse lõpuks ainult lootus. Midagi head ega stabiilset ei saa tulla süsteemist, mis loodab väärtusi akumuleerida läbi spekuleerimiste aktsiatega. Aktsiad ja teised finantsinstrumendid on oma olemuselt legaliseeritud vahend, et võtta lollide käest raha ära. Praegune majanduskriis sai alguse USA aktsiaturul toimunud laiaulatuslikust pettusest, kus nõrga krediidivõimega inimestele anti kinnisvara laene ja nende alusel moodustati siis uusi ja börsil kaubeldavaid võlakirju. Neid ostsid ka pensionifondid.
Pensionifondi on väga lihtne korjata sissemaksete raha aga tänasel päeval näeme, et sellest on isegi vähem alles jäänud kui on sinna sisse makstud. Kahjuks pole võimalik inimesel vähendada oma töötasudelt riisutavat sotsiaalmaksu osa, mille riik võtab terrori ähvardusel praeguste pensionäride ülalpidamiseks.
Küll aga pole mingit mõtet teha sissemakseid aastakümneid II või III samba fondi ja loota, et pensionile mineku ajaks võiks seal veel midagi alles olla. Vaadake mis juhtus Eesti panganduses 10 aasta jooksul! Aastaks 2002 .oli kunagi litsentsi alusel tegutsenud 46 panga asemel alles jäänud vaid 7. Sarnane kadumine saab toimuma ka pensioniraha lubajate hulgas.