Lumetormi raport ja päästjate palga kulutamine OECD liikmemaksuks.
Eelnevad päevad on kiired olnud ja pole aega saanud blogi kirjutada. Eile lõunal hakkas siis Rakveres lumetuisk ja pehme koheva lume juurde sadamine. Täna hommikul olid hanged mulle vööni ja aken oli kaetud väljast lumega.
Juba eile õhtul tuli rookida tänavalt lund, sest 30 sentimeetrit oli piisav, et naabrimees oma autoga sinna kinni jääks. Hommikul algas sama tee rookimise operatsioon uuesti pihta, sest inimestel on vaja minna tööle või siis ükskõik kuhu. Terve öö möllanud tuisk oli umbes 8 tunniga tee jälle täis tuisanud, kus madalamas kohas oli 30 sentimeetri ja sügavamas kohas tubli 60 sentimeetrit lund. Ma ei oska öelda, palju seda juurde sadas aga arvan, et paarkümmend kuni 40 sentimeetrit vähemalt. Veel eile olin vaadanud, et aias olev lumehang on umbes labida osa kõrgune, tänaseks oli see jõudsalt kahekordistunud. Nagu näete järgnevalt pildilt, on tuisanud ja vabalt sadanud lume hang poole labida kõrgune. Vaatan, et naabril ei paista mõnest kohast vaadatuna enam maja esimene korrus välja, sest on oma hoovis lumekuhja nii suureks kühveldanud.
Üldiselt kirjeldan olukorda nii, et lumi on enam-vähem puusani. Ka seal, kus varem oli teerada sisse tehtud. Tänasel päeval autoga sõitma mineja peab küll olema laiade õlgadega, et jõuab vajadusel kühveldada omale teerada lumiste teede ja tänavate vahel. Kuigi eilse õhtu jooksul nägin peatänavast mööda sõitvaid lumesahku umbes 4 korda, siis kõik kõrvaltänavad ja teed on puhastamiseks liialt lumme tuisanud. Samuti pole kuni tuisu kestmiseni sellel kühveldamisel väga tulemust, sest kohev lumi lendab tugeva tuulega väga hästi. Isegi nii hästi, et mõned varjulisemad aknad on lumepuru väljastpoolt täis ja aknalaual on 25 sentimeetrist kuni 40 sentimeetrini lund tuisanud. See järgnev pilt on aknast, kus lumi ülatub 17 sentimeetrit üle aknaliistu.
Panen ka ühest teisest aknast väljastpoolt tehtud pildi, siis saate paremini aru lumetuisu ilust ja jõust.
Vaatasin, et tuisk on lund kinnitanud ka puidust välisseinte külge, mis on omamoodi isegi kaunis. Tavalise värvitud seina asemel on nüüd näiteks lumetompudega kaunistatud sein.
Optimistliku inimesena naudin seda praegust ilma soojast toast ega pea ilmtingimata välja tuisu kätte minema. Seejuures külma ei olegi palju aga see keerutav lumi on omajagu tülikas.
Igatahes, kellel vähegi võimalik, püsigu kodus, sest lumetuisk on suurema osa liiklusest meil siin Virumaal halvanud. Ma pole küll loendanud mööda sõitvaid autosid aga meenub, et hommikul lund rookides nägin neist vaid paari. Ilmselt paljud seadsid asjad ümber ja võtsid varasema nädalavahetuse.
Ühtlasi ei saa ma mainimata jätta, et eile rääkis tormist EMHI direktor, kes on erakonnas (vist oli Reformis) ja enamasti meteoroloogilisi prognoose ei edasta. Seega on tegemist riiklikult olulise sündmusega, mis varjutab päästjate piketi ja kahe reformistliku omavalitsusjuhi korruptsioonis kahtlustuse saamise (Rakvere Andres Jaadla ja Jõhvi Võhmar).
Ühtlasi arvan, et torm Moonika võib olla kõigevägevama karistus selle eest, et Eesti liitus eile OECD-ga ja kulutab lihtsalt nimekirjas kajastumiseks umbes 30 miljonit krooni aastas. See raha oleks lahendanud päästjate puudu oleva 26 miljoni küsimuse aga praegune valitsus laseb välisminister Urmas Paet´il pigem Pariisi välislähetusse sõita kui annab päästetöötajatele palka 24 tunnise vahetuse kahe viimase tunni eest. Nagu öeldud, riigieelarve on valikute küsimus. Kui leiti OECD jaoks 30 miljonit, siis päästjatele 26 leidmine on ületamatu probleem. Samamoodi kirjutas kaitseminister Jaak Aaviksoo alla Vabadussõja samba ehitamise hanke lepingule summas 65 miljonit aga kevadeks oli sellest saanud 110 miljonit ja lisandub uue valgustuse tegemise kulu 10 miljonit. Seega, vähemalt poole kallim ehitus, sest selle idee autor (Rainer Sternfeld), ehitaja (tellija Aivar Reivik) ja maksja (Jaak Aaviksoo) olid kõik IRL-i parteist. Kui see pole poliitiline korruptsioon, et 65 miljoniga ehitatav objekt maksab 120 miljonit, siis mina ei oska teist näidet tuua.