Facebooki petuskeem: sõbra äramärkimine fotol ja link
Panin eile tähele näoraamatus olnud vastuolulist sissekannet. See teatas, et minu sõprade listis olev vanem mees on märgitud ühe kasutaja fotol. Fotol oli näha valgete liibuvate pükste ja paljastatud ülakehaga noor naine. Mis veelgi kahtlasem, siis juures oli tekst vaid inglise keeles. Kõige lõpus oli ka link, millel klikkimist soovitati.
Profiilipildi kirjelduse tõlge: “Niisiis, olen tõesti igavlemas, vajuta lingile minu piltide vaatamiseks. Nad võivad soovida kontrollida sinu vanust aga see on lihtne http://myfresh-profile.com/profile/46205”
Klikkisin sissekande üleval paremal nurgas ja teatasin sellest kui spämmist. Ma ei vajutanud sellele lingile, et täielikult veenduda oma kahtlustes. Selle asemel vaatasin domeeni omanikku. Selgus, et see domeen oli registreeritud alles 6. novembril ehk umbes 8 päeva tagasi.
Hiljuti registreerimine on samuti pettustele iseloomulik märk, sest kurjamitel pole aega oodata ja asuvad kohe oma tegusid korraldama. Siiski proovisin külastada domeeni üldaadressi ja brauser teatas, et ta ei suuda sellist serverit leida.
Serveri IP järgi oleks pidanud vastavaks serveriks olema hot.hot-fotos.com ja mitte ns1.foto-page.com
Mis ma nüüd veel panin tähele, siis see on sidekriipsu(-) kasutamine nendes aadressides. Enamasti on kõik lahedad domeeninimed juba aastaid tagasi ära võetud ja petistel või kurjamitel tuleb leida viis nende sarnase aadressi registreerimiseks. Eestis oli vahepeal kombeks panna lõppu number 24. Maailmas pannakse nimedele vahele sidekriips(-) ehk siis myfresh-profile.com või hot-fotos.com või foto-page.com.
Lõpetuseks peab vist olema tänulik emakeelena eesti keele kõnelemise eest, sest see võimaldab avastada suurema osa välismaal korraldatud küberpettustest, sest nende korraldajad ei räägi eesti keelt (praeguse näite puhul kirjutavad inglise keeles) või kasutavad masintõlget (lotovõidu teate pettused) ja on selle tõttu kergesti avastatavad. Kui lähete näoraamatut külastama, siis võtke kindlasti oma aju kaasa, sest instinktide põhiselt käitudes võite üsna kindlasti oma arvuti nakatada ja selle tulemused võivad ennast tunda anda veel kaua. Kergemal juhul toimub lihtsalt arvutist info lekkimine (näiteks pildid, mida te pole veel maailmaga jaganud saavad avalikuks) ja raskemal juhtumil lekkite ka pangakontolt raha.